Nieważne, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi, powinniśmy pamiętać, że wywodzimy się z natury, jesteśmy jej częścią i podświadomie każdy z nas dąży do kontaktu z nią. Mogłoby się wydawać, że człowiek już wiele lat temu podporządkował sobie naturę i nie tylko korzysta z jej dobrodziejstw, ale wręcz siłą wydziera jej bogactwa, kształtuje ją i zmienia wedle własnego życzenia. Taki brak poszanowania domu, z którego się wywodzimy mógłby sugerować, że natura człowiekowi nie jest już potrzebna, a wręcz może nam szkodzić. Pamiętać jednak należy, że biologicznie człowiek zmienia się znacznie wolniej, niż w sferze naukowej, socjalnej czy emocjonalnej.

 

Biologicznie niewiele się różnimy od naszych przodków sprzed kilku tysięcy lat, a nasz organizm nadal potrzebuje takiego środowiska, w jakim żyli ludzie przed nami, w tym kontaktu z naturą. Nasz organizm nie zmienia się tak szybko, jak sposób życia i dlatego coraz częściej zaczyna się buntować, coraz bardziej dokucza nam stres czy choroby cywilizacyjne. Dlatego też, choć udało nam się okiełznać naturę, nie zapominajmy, że potrzebujemy przyrody bardziej, niż ona nas. O kontakt z nią łatwo, gdy mieszkamy na wsi, ale wielu z nas skazanych jest na życie w dusznym i hałaśliwym mieście. Oczywiście pozostają nam spacery w parku i wypady za miasto, ale warto byłoby mieć skrawek zieleni tylko dla siebie, wyłącznie na własny użytek.

 

Brak ogródka – co można na to poradzić?

Jeśli nie mamy podwórka możemy pokusić się, aby zazielenić na przykład dach. Obecny poziom technologii pozwala na to, aby na dachu posadzić nie tylko trawę czy mech, ale również na przykład drzewa czy krzewy. Dach intensywny daje nam ogromny wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o stworzenie własnej przestrzeni rekreacyjnej z dostępem do natury. Możliwości są tutaj niemal nieograniczone, możemy zrobić trawnik, posadzić krzewy a nawet drzewa, możemy pokusić się o zrobienie placu zabaw dla dzieci. Dzięki zazielenieniu naszego dachu wytworzymy w tym miejscu specyficzny mikroklimat, a dodatkowym atutem jest izolacja termiczna i akustyczna stropu. Mówiąc prosto, dzięki takiemu rozwiązaniu latem będziemy mieli w mieszkaniu chłodniej a zimą cieplej, natomiast przez cały rok będzie na pewno ciszej.

 

Tradycyjne podejście do projektowania domów

Tradycyjne podejście do projektowania domów sprawia, że dach często jest pomijany w planowaniu obszarów rekreacyjnych, a jest to przecież olbrzymia powierzchnia, która tylko czeka, aby ją wykorzystać. Taki sposób zagospodarowania dachu jest szczególnie przydatny, jeżeli nie dysponujemy własnym podwórkiem lub gdy jest ono małe. Dach intensywny daje możliwość odpoczynku na łonie natury. Po całym dniu spędzonym w biurze, po jeździe do domu zatłoczonymi, hałaśliwymi ulicami daje nam okazję posiedzieć sobie na kobiercu z trawy, pośród drzew i po prostu popatrzeć sobie na całą tę zieleń. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że nikt nie będzie nam przeszkadzał, dziecko sąsiada nie wrzuci nam do ogrodu piłki, pies nie będzie szczekał za płotem, bo przecież siedzimy sobie na dachu.

Zobacz również: