U dzieci już od wieku niemowlęcego rozwijają się umiejętności związane z odpowiednim wykorzystywaniem bodźców sensorycznych, co między innymi pozwala dziecku na skuteczne poznawanie świata oraz naukę. Jednocześnie u dzieci mogą również występować problemy związane z rozpoznawaniem bodźców sensorycznych. Tego rodzaju problemy mogą znacznie ograniczać rozwój dziecka, więc niezbędne jest decydowanie się na terapie integracji sensorycznej, które pozwalają na poprawienie funkcjonowania dziecka.

 

Problemy z integracją sensoryczną mogą mieć bardzo różne objawy. Jednak znacznie częściej na zachowanie dzieci powinni zwracać uwagę rodzice, których dziecko urodziło się poprzez cesarskie cięcie czy też przedwcześnie. U takich dzieci problemy z integracją sensoryczną występują znacznie częściej. Jednocześnie obecnie są to bardzo dobrze rozpoznane problemy, które mogą być niwelowane poprzez odpowiednio realizowaną terapię. Takie terapie są indywidualnie dopasowane do problemów kontentego dziecka oraz mają na celu zapewnienie odpowiedniego rozpoznawania bodźców sensorycznych, co pozwala na zdobywanie przez dziecko umiejętności, z których zdobywaniem bez terapii miałoby problemy. Trzeba brać pod uwagę, że problemy z integracją sensoryczną mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju, opóźnienia rozwoju. Jednak sensoryczna integracja http://www.trampolina-dzieci.pl/oferta/integracja-sensoryczna/ może być poprawiona poprzez odpowiednio realizowaną terapię. 

 

Miejsce realizowania terapii

Realizowanie terapii wymaga korzystania z usług odpowiedniego specjalista. Taka osoba posiada odpowiedni certyfikat, który wskazuje, że ukończyła ona kursy związane z realizowaniem terapii integracji sensorycznej. Jednocześnie znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na specjalistów mających odpowiednie doświadczenie. Na doświadczenie terapeuty mogą między innymi wskazywać odpowiednie referencje. Jednocześnie obecnie można również sprawdzić, gdzie sensoryczna integracja w ramach terapii jest prowadzona. Pozwala to na wybranie takich ośrodków, które są dobrze oceniane przeze rodziców. Można również dowiedzieć się na temat terapeutów, którzy są polecani. Wybrać można w ten sposób takie miejsce, gdzie będzie można wygodnie realizować terapię. Jednak zanim rozpocznie się terapie niezbędne jest postawienie odpowiedniej diagnozy.

 

Diagnoza przy zaburzeniach integracji sensorycznej

Wstępne określenie problemów związanych z integracją sensoryczną dotyczy najczęściej obserwacji ze strony rodziców. Ważne jest z tego powodu zaznajomienie się z objawami takich problemów. Zdarzyć się jednak może, że problemy z integracją sensoryczną u dzieci zauważone są przez lekarza. Dotyczyć to może nawet wieku niemowlęcego, gdzie u dzieci z problemami z integracją sensoryczną może dochodzić do problemów z jedzeniem. Jednak najczęściej objawy problemów z integracją sensoryczną pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym. Wówczas rozwój dziecka jest najbardziej intensywny w zakresie integracji sensorycznej. Dotyczy to szczególnie trzeciego roku życia, gdy dziecka bardzo intensywnie się rozwija w zakresie integracji sensorycznej.      

Zobacz również: