Markery nowotworowe jajnika są substancjami chemicznymi o różnorodnej budowie, które są wytwarzane w tkankach organizmu. Bardzo mała ich ilość znajduje się w zdrowych tkankach.


Inaczej sprawa się ma, kiedy zaatakuje nas nowotwór, wówczas ich produkcja rusza z dużym impetem. Wtedy warto jest zdecydować się na markery nowotworowe jajnika. Niektóre z markerów występują w organizmie już w okresie życia płodowego i uzyskują dosyć wysokie stężenia lecz w późniejszym czasie mają skłonność do zanikania. W zwykłych warunkach u dorosłego człowieka występują w bardzo znikomych stężeniach bądź też w ogóle ich nie ma. Po przedostaniu się do krwi razem z nią krążą po całym organizmie. Z reguły przyjmują postać białek, antygenów, hormonów czy też enzymów. Podwyższenie stężenia markerów nie zawsze musi świadczyć o powstającym procesie nowotworowym.


Markery nowotworowe jajnika, czyli przedstawienie rodzajów

Markery nowotworowe odkryto ponad czterdzieści lat temu. Prace naukowe nad ich budową oraz znaczeniem, które były pierwszymi, zagwarantowały, iż każdy indywidualny rodzaj guza posiada dla siebie substancję markerową. W następnych badaniach uznano jednak, iż jeden nowotwór jest zdolny wydzielać kilka markerów.


Podejrzewając jeden rodzaj raka może się okazać, iż nie jest to podejrzewany nowotwór, gdyż może on wytwarzać markery specyficzne dla innych nowotworów.

Przykładem jest pojawienie się w organizmie markera, który jest oznaczony symbolem CA 72 – 4, specyficznego dla nowotworów jajnika, a w efekcie może się okazać, iż pacjent cierpi na raka żołądka, a wskaźnik CA 125, który występuje przy raku jajnika może stwierdzić powstanie raka trzustki.


Markery nowotworowe jajnika, a wyniki przeprowadzonych badań

Markery takie określa się z pobranej próbki krwi. Jest ono prostym badaniem, które wykonuje się niemalże w każdym laboratorium. Najważniejsze jest nie tylko i wyłącznie sama obecność markera we krwi lecz dokładnie jego ilość ponad dopuszczalną normę.


Analizując markery nowotworowe jajnika należy mieć na uwadze, że jeżeli norma jest trochę podwyższona, nie zawsze wskazuje na rozwój choroby nowotworowej. Znacznie zwiększony poziom określonych markerów może być powiązany na przykład z bardzo poważnym stanem zapalnym trzustki, wątroby lub też nerek.


Spora część markerów w ilości widocznej pojawia się z kolei w momencie, kiedy rak już na dobre zawitał w naszym organizmie. Wówczas może zostać wykryty na podstawie USG, mammografii, cytologii, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Markery nowotworowe jajnika pełnią ogromną rolę w terapii raka. Po usunięciu guza chory przez każda wizytą kontrolną u onkologa sprawdza poziom markerów.


Markery nowotworowe jajnika, czyli rys podsumowujący

Z powyższych informacji wynika, iż nie warto lekceważyć swojego zdrowia i zrobić wszystkie badania, a zwłaszcza te na obecność nowotworu w organizmie oraz poziom markerów nowotworowych jajników. Odpowiedni poziom markerów sprawi, iż potwierdzi na całkowite usunięcie guza. Możemy to sprawdzić po upływie 4 – 8 tygodni od operacji usunięcia guza. Oznaczenie poziomu markerów może dopomóc również kontrolę nad skutecznością stosowanej terapii, między innymi przy raku jajnika.

Zobacz również: