Dachy pokryte specjalnym gatunkiem trawy są bardzo dobrym pomysłem na stworzenie wyjątkowego miejsca mieszkalnego. Norwegia nie stroni od pomysłowości w kierunku urządzania łąk dachowych, a pomysł zaczerpnięty od sąsiadów wpisuje się również w oczekiwania Polaków. Nietrudno się domyśleć, że tego typu koncept wymaga stosownego przygotowania podłoża, w tym zabezpieczającego spodnie pokrycie dachowe.

 

Dachy pokryte trawą przepięknie komponują się z naturą wokół budynków. Poza tym działają uspokajająco na człowieka, są dobre dla zwierząt, ponieważ nie zakłócają ich życia codziennego. Realizacje dachów zielonych nie tylko są polecane osobom w małych miasteczkach, czy zamieszkujących wsie, gdzie natura często przeważa obszar zasiedlony, ale również w większych aglomeracjach miejskich, gdzie trudno o większy kontakt z naturą, pomijając tworzone w tym celu parki, gdyż większość przestrzeni zajmują i tak bloki, czy ulice. Możliwość pokrycia dachu trawą jest trafne jedynie w sytuacji, kiedy budynek zostanie dobrze zabezpieczony przed wilgocią i deszczem. Albowiem tak naprawdę, to jest najistotniejsza sprawa w podejmowaniu decyzji o dachu w tym stylu. Jeżeli nie ma przeciwwskazań względem pomysłowej inwestycji, to jak najbardziej takie rozwiązanie pokrycia dachu może się sprawdzić. Wówczas bez problemu można się cieszyć przepięknym, oryginalnym, klimatycznym dachem, dającym odrobinę luksusu w formie łąki. Tym bardziej, że człowiek dąży do natury, do roślinności, a takie rozwiązanie wydaje się być perfekcyjne.

 

Własny ogród na dachu

Marzenie o własnym ogrodzie nie jest dzisiaj trudne do zrealizowania. Istnieje bowiem wiele pomysłów na stworzenie miejsca takiego, jak własny zielony zakątek, które są wykorzystywane szczególnie przez osoby nie posiadające działek przy domu lub mające w posiadaniu takie, które są zbyt małe, aby były w stanie zaspokoić oczekiwania ich właściciela. Dobrym rozwiązaniem takiego problemu będzie z pewnością dach pokryty trawą oraz inną roślinnością, która pomoże stworzyć azyl dla osób kochających środowisko naturalne, przyrodę, wypoczynek na łonie natury. Choć nie da się w takich przypadkach stworzyć na dachu lasu, to specjalnie dostosowane do warunków rośliny, jak najbardziej mogą być wykorzystane w projekcie zagospodarowania przestrzeni zewnętrznej tego rodzaju. Pokrywanie dachów trawą, to nie tylko pomysł na położenie jej na domach mieszkalnych zamiast blachy czy innego materiału wykończeniowego, ale także możliwość stworzenia miejsca tarasowego, gdzie znajdzie się również stolik z krzesłami, czy też leżaki ogrodowe. Są to wyjątki, kiedy dach jest płaski, bez żadnych spadków.

 

Projektanci zielonych dachów

Jest mnóstwo projektantów, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem zielonych dachów dla swoich klientów. Tego typu zielone zakątki mogą zachwycić niejednego posiadacza tradycyjnego ogrodu. Bez wątpienia trawnik na dachu, jak również posadzona na nim roślinność może zastępować połacie ziemi przy domu, czy wykupione jeszcze za czasów PRL - u, niedaleko położone od miejsca zamieszkania ogródki działkowe.

Zobacz również: